Z dziećmi w domu? Żyj książkowo (cz. 2)

Wracamy do Was z nową porcją pomysłów, jak #żyćksiążkowo podczas kwarantanny i twórczo wykorzystać czas w domu! Polecamy Wam najciekawsze inicjatywy czytelnicze dla najmłodszych wielbicieli książek. Bawcie się dobrze!

#czytankinaczasie i #pozdrowienia z domu

Międzypokoleniowy Festiwal Ojce i Dziatki zaprasza na wirtualne spotkania z Waszymi ulubionymi autorami książek dla dzieci. W ramach akcji #czytankinaczasie i #zostańwdomu o godz. 19 goście festiwalu czytają fragmenty swoich książek. Do tej pory z małymi czytelnikami spotkali się m.in. Marcin Szczygielski, Marta Guśniowska czy Marcin Kozioł. Wszystkie nagrania znajdziecie na Facebooku festiwalu.

Zachęcamy też do wzięcia udziału w organizowanym przez festiwal konkursie #pozdrowieniazdomu, o którym pisaliśmy dla Was wczoraj. Szczegóły znajdziecie tutaj.

„Czytanie na drugie śniadanie”

Tydzień spędzony w domu upłynie ciekawiej, jeśli na drugie śniadanie zaserwujecie najmłodszym porcję dobrej literatury dla dzieci. Codziennie od poniedziałku do piątku o 9.30 Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do wspólnego spędzenia czasu przy bajce czytanej przez znane postaci krakowskiej kultury w ramach serii internetowych spotkań „Czytanie na drugie śniadanie”. Znajdziecie w niej bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, komiksiarzami i artystami znanymi z książkowych stronic. „Czytanie na drugie śniadanie” od poniedziałku do piątku o 9.30 na Facebooku Krakowa Miasta Literatury UNESCO! Materiały publikowane w tym cyklu dostępne będą także na kanale KBF na platformie YouTube.

Malujemy kota z Fundacją Wilkonia – konkurs 

Jesteśmy ciekawi, czy Waszym ulubionym zwierzakiem z naszej antologii „Pierwsze czytanki dla…” był kot. A może tygrys czy lew? Józef Wilkoń zilustrował bardzo dużo książek o kotach i bardzo lubi je malować – nie tylko nasze domowe małe kotki, ale też duże tygrysy, lwy i pantery. Koty są bardzo wdzięcznym obiektem do rysowania, dlatego Fundacja Wilkonia proponuje Wam świetną zabawę i konkurs w jednym. Namalujcie kota (możne być ten nasz, domowy, ale też duży drapieżnik) i umieśćcie zdjęcie swojej pracy na stronie  wydarzenia. Dzieło, które dostanie najwięcej polubień, zostanie nagrodzone książką z dedykacją od ilustratora.

Warsztaty online dla dzieci od Przecinka i Kropki

Czy można zrobić mózg z kalafiora, satelitę z papieru i teleskop z lupy? I to w każdym mieszkaniu? Jak w domowych warunkach bezpiecznie przeprowadzić z dziećmi eksperyment chemiczny, a za pomocą flamastra wytłumaczyć czym jest chromatografia? „W domu jest fajnie i kropka!” to cykl warsztatów online dla dzieci i rodziców, na które zaprasza Empik, organizator programu Przecinek i Kropka wraz z Rzecznikami Nauki oraz edukatorami i autorami literatury dziecięcej.

Członkowie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, czyli młodzi i utytułowani naukowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach, od biologii i ekologii przez chemię i fizykę po astronomię, zaproszą dzieci do swoich domowych pracowni. Podczas zajęć w ramach „W domu jest fajnie i kropka!” zademonstrują fascynujące i proste w wykonaniu eksperymenty oraz łatwe zadania, które rozbudzają pasje i pomagają najmłodszym zrozumieć zjawiska rządzące światem. Dzieciom zainteresowanym pracą mediów Przecinek i Kropka proponuje warsztaty dziennikarskie. Nie zabraknie też oczywiście aktywności związanych z książkami. Do wirtualnych zajęć dołączają autorzy literatury dziecięcej. Agnieszka Mielech, autorka serii „Emi i tajny klub superdziewczyn” przeczyta fragment 11 tomu – „Aloha”, Marcin Mortka swoje „Biuro podróży nosorożki Papti”, a Marta Kisiel „Małe Licho”.

Zapraszamy do śledzenia fanpage’a Przecinek i Kropka na Facebooku oraz strony www.przecinekikropka.pl, gdzie codziennie będą się pojawiały kolejne porywające warsztaty.

Scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki od wydawnictwa Media Rodzina

Czy są wśród nas miłośnicy Kici Koci, Krowy Matyldy, Mądrej Myszy czy Żubra Pompika. Wydawnictwo Media Rodzina przygotowało scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki na podstawie swoich książek. Materiały są idealnym wsparciem podczas zabawy i pracy z dziećmi – można je wykorzystywać w działaniach ogólnorozwojowych, do kształcenia dziecięcej wyobraźni, rozwijania umiejętności pracy w grupie, poznawania zasad rządzących światem a przede wszystkim – do dobrej zabawy! Wszystko znajdziecie tutaj.